10019331-0082LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10019331-0082LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP MIN FML 52POS 0.030
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Additional Feature :
POLARIZED
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mount :
Surface Mount
Color :
Black
Termination :
Solder
Card Type :
PCI Express Mini Card
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Body Breadth :
0.157 inch
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Material :
Phosphor Bronze
Reference Standard :
UL
Mixed Contacts :
No
Plating Thickness :
30μin
Reliability :
COMMERCIAL
Read Out :
Dual
Body/Shell Style :
Socket
IEC Conformance :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Contact Pattern :
STAGGERED
Durability :
50 Cycles
Card Thickness :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
52
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Dielectric Withstanding Voltage :
400VAC V
Number of Conductors :
ONE
Radiation Hardening :
Packaging :
Tray
Body Depth :
0.366 inch
Connector Type :
CARD EDGE CONNECTOR
Contact Resistance :
55mOhm
Pitch :
0.030 0.76mm
HTS Code :
Number of Positions/Bay/Row :
18; 8
Total Number of Contacts :
52
Contact Finish :
Gold
MIL Conformance :
Body Length or Diameter :
1.181 inch
Rated Current (Signal) :
0.5A
Filter Feature :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Material - Insulation :
Thermoplastic
UL Flammability Code :
94V-0
Number Of PCB Rows :
2
Number of Rows :
2
Feature :
Board Guide
Datasheets
10019331-0082LF
Female Black 0.030 0.76mm Phosphor Bronze 2 Rows Tray Solder Gold 52 Positions Thermoplastic