10018784-10202TLF
Mfr.Part #
10018784-10202TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Current Rating :
1.1A
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Cantilever
Number of Contacts :
98
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
HPCE®
Board Thickness :
1.56mm
Termination :
Solder
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Width :
7.4mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Card Type :
PCI Express™
Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated AC :
300V
Length :
56mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C