10018783-11212TLF
Mfr.Part #
10018783-11212TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Edgeboard Connectors
Number of Contacts :
98
Number of Positions :
98
Width :
7.4mm
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated AC :
300V
PCI Express™
Series :
HPCE®
Length :
56mm
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Type :
Cantilever
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Current Rating :
1.1A
Board Thickness :
2.36mm
Number of Rows :
2
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Cantilever
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
11 Weeks
Gender :
FEMALE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.039 1.00mm