10018783-11211TLF
Mfr.Part #
10018783-11211TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Edgeboard Connectors
Number of Positions :
64
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Cantilever
Contact Finish Thickness :
Flash
Published :
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Number of Contacts :
64
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Orientation :
Straight
Housing Material :
Nylon
Series :
HPCE®
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Contact Type :
Cantilever
Length :
39mm
Board Thickness :
2.36mm
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions/Bay/Row :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Board Lock, Locking Ramp
Pitch :
0.039 1.00mm
Current Rating :
1.1A
Width :
7.4mm
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated AC :
300V