10018783-10212TLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10018783-10212TLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Manufacturer :
Product Category :
Edgeboard Connectors
Gender :
FEMALE
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated AC :
300V
Connector Type :
Cantilever
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Solder, Staggered
Number of Rows :
2
Read Out :
Dual
Board Thickness :
2.36mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Width :
7.4mm
Mount :
Through Hole
Orientation :
Straight
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Number of Contacts :
98
Contact Type :
Cantilever
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Color :
Black
Series :
HPCE®
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Nylon
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
1GOhm
Number of Positions :
98
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
1.1A
Card Type :
PCI Express™
Card Thickness :
0.062 1.57mm
Color :
Black
Length :
56mm
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Pitch :
0.039 1.00mm