10018783-10113TLF
Mfr.Part #
10018783-10113TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Tray
Width :
11.25mm
Depth :
8.8mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Housing Material :
Nylon
Lead Pitch :
1mm
Length :
89mm
FEMALE
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
HPCE®
Read Out :
Dual
Connector Type :
Cantilever
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Contact Type :
Cantilever
Insulation Resistance :
1GOhm
Orientation :
Straight
Housing Color :
Black
Material :
Glass, Nylon
Max Operating Temperature :
85°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Row Spacing :
2 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Published :
Voltage - Rated AC :
300V
Contact Plating :
Gold
Mount :
PCB, Through Hole
Board Thickness :
2.36mm
Number of Positions :
164
Feature :
Board Guide, Locking Ramp
Termination :
Solder, Staggered
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Resistance :
30mOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating :
1.1A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Length :
3.1mm
Number of Contacts :
164
Card Thickness :
0.062 1.57mm