10011649-202LF
Mfr.Part #
10011649-202LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN ARRAY PLUG 100POS SMD GOLD
Manufacturer :
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
8 Weeks
Filter Feature :
No
Number of Positions :
100
Body/Shell Style :
PLUG
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Height Above Board :
0.132 3.35mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
10
Contact Finish :
Gold or Gold, GXT™
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Stack Height (Mating) :
4mm
Series :
MEG-Array®, MezzSelect™
Pitch :
0.050 1.27mm
Housing Material :
Polymer
Depth :
17.34mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Length :
18.7mm
Connector Type :
Array, Male Pins
IEC Conformance :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
RoHS Status :
RoHS Compliant
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
100
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Contact Plating :
Copper, GXT, Gold, Silver, Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
10011649-202LF
Array, Male Pins Bulk 10 Rows 0.050 1.27mm Surface Mount 100 Positions MEG-Array®, MezzSelect™ Gold or Gold, GXT™ Solder NOT SPECIFIED