1000MD-1-004
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1000MD-1-004
Manufacturer
Talema
Description
PWR XFMR TORO 1000VA CHAS MT
Manufacturer :
Talema
Product Category :
Power Transformers
Size / Dimension :
168.00mm Diax80.00mm W
Termination Style :
Wire Leads
Secondary Winding(s) :
Single, Multiple Taps
Factory Lead Time :
18 Weeks
Primary Winding(s) :
Dual, Multiple Taps
Series :
MD
Current - Output (Max) :
Parallel 8.33A Series 4.17A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
18lbs 8.2kg
Voltage - Isolation :
5000Vrms
Published :
Voltage - Primary :
100V 120V 200V 240V
Center Tap :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 120V Series 240V
Type :
Toroidal
Power - Max :
1000VA
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
1000MD-1-004
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V