10007607-801-36LF
Mfr.Part #
10007607-801-36LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board
Housing Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Color :
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Plating :
GXT, Gold
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Material :
Thermoplastic
Depth :
9.86mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Length :
45.72mm
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Series :
BERGSTIK®
Number of Contacts :
36
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
36
Pitch :
2.54mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm