10005639-13208LF
Mfr.Part #
10005639-13208LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Inline Module Sockets
Insulation Resistance :
1MOhm
Pitch :
2mm
Connector Style :
DIMM
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length - Tail :
3.18mm
Length :
147.5mm
Number of Contacts :
240
Insulation Material :
Resin
Standards :
MO-237
Max Operating Temperature :
105°C
Termination :
Through Hole
Orientation :
Straight
Contact Material :
Bronze
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Contact Resistance :
30mOhm
Packaging :
Tray
Height :
25.6mm
Number of Positions :
240
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
7.6mm
Voltage - Rated AC :
100V
Current Rating :
500mA