10005639-12208LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10005639-12208LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN SKT DIMM 240POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Inline Module Sockets
Contact Plating :
Gold
Termination :
Through Hole
Length - Tail :
3.18mm
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
240
Number of Rows :
2
Current Rating :
500mA
Housing Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Board Lock, Latches
Pitch :
1mm
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Memory Type :
DDR2 SDRAM
Insulation Resistance :
1MOhm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
100V
Packaging :
Tray
Length :
3.18mm
Max Operating Temperature :
105°C
Mounting Feature :
Normal, Standard - Top
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
240
Mounting Type :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Style :
DIMM
Orientation :
Straight
Height :
25.6mm