10004337-120H
Mfr.Part #
10004337-120H
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 20POS 0.100" STACK TH
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
HTS Code :
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Published :
DIN Conformance :
No
Length - Overall Pin :
1.000 25.400mm
Length - Tail :
0.120 3.050mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Factory Lead Time :
11 Weeks
Length - Stack Height :
0.591 15.011mm
Termination :
Press-Fit
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Length :
25.4mm
Color :
Black
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Series :
BERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+
MIL Conformance :
Length - Post (Mating) :
0.289 7.341mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)