10004-13KS
Mfr.Part #
10004-13KS
Manufacturer
EXXELIA
Description
CAP TANT 400UF 10% 100V AXIAL
Manufacturer :
EXXELIA
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting :
Through Hole
HTS :
IR (mA) :
ECCN (US) :
EAR99
Tolerance :
10%
Lead Diameter (mm) :
0.64
Polarity :
Polar
Insulation :
Sleeved
High Shock and Vibrating :
No
Case Style :
Metal
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Seal :
HERMETIC
Voltage :
100Vdc
Size (mm) :
10.31 X 28.6
Product Length (mm) :
28.6(Max)
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
IL (uA) :
10
Number of Terminals :
2
Capacitance Value :
400uF
Product Diameter (mm) :
10.31(Max)
Termination Style :
Axial
Length w/weld (mm) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Weight (g) :
14.8
Datasheets
10004-13KS
Introducing Tantalum Capacitors EXXELIA 10004-13KS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:100Vdc, 10004-13KS pinout, 10004-13KS datasheet PDF, 10004-13KS amp .Beyond Tantalum Capacitors EXXELIA 10004-13KS ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EXXELIA 10004-13KS
10% Polar
10004-13KS Overview
Capacitance is defined as the capacitance of 400uF farad for a capacitor that is charged with 400uF Coulomb by 400uF Volt and has a capacitance value of 400uF.10.31(Max) is the diameter (mm) of this capacitor's product.