10-7XXXX-10
Mfr.Part #
10-7XXXX-10
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Package / Case
SIP
Datasheet
Download
Description
CONN SOCKET SIP 10POS TIN
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Tin
Lead Length :
3.81mm
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Type :
SIP
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
Number of Pins :
10
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
105°C
Series :
700 Elevator Strip-Line™
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Finish - Post :
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Number of Positions or Pins (Grid) :
10 (1 x 10)
Package / Case :
Published :
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Post Length :
0.150 3.81mm
Current Rating (Amps) :
1.5A
Current Rating :
1.5A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
Feature :
Elevated
Datasheets
10-7XXXX-10
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH