10-777526-06S
Mfr.Part #
10-777526-06S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
10 AMP SOLDER CUP CABLE MOUNT RE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Number of Positions :
6
Shielding :
Unshielded
Features :
Material Flammability Rating :
Termination :
Solder Cup
Voltage Rating :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
Socket (Female)
Mounting Style :
Cable Mount
Subcategory :
Circular Connectors
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Color :
Black, Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Box
Insert Material :
Current Rating (Amps) :
10A
Operating Temperature :
151°C
Cable Opening :
Termination Style :
Solder Cup
Backshell Material, Plating :
Primary Material :
Orientation :
Keyed
Amphenol
Applications :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Shell Material :
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Ingress Protection :
Product :
Contacts
Brand :
Amphenol Aerospace
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Contacts :
6 Contact
Series :
WARRIOR GRIP
Datasheets
10-777526-06S
Receptacle, Female Sockets - Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold - Keyed Push-Pull
10-777526-06S Overview
10-777526-06S Features
WARRIOR GRIP series
10-777526-06S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
10-777526-06S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER