10-74718-1S
Mfr.Part #
10-74718-1S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
18-1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Published :
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
Clear Chromate over Cadmium
Min Operating Temperature :
-55°C
Insert Material :
Neoprene
Contact Finish - Mating :
Silver
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Plating :
Silver
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
MS Modified
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
125°C
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
10
Termination :
Solder Cup
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
10-74718-1S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Positions Solder Cup Silver Clear Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
10-74718-1S Overview
10-74718-1S Features
MS Modified series
10-74718-1S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
10-74718-1S Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER