10-742969-06S
Mfr.Part #
10-742969-06S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
10 AMP CRIMP CABLE MOUNT RECEPTA
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Features :
Color :
Black, Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Applications :
Mounting Feature :
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Package :
Box
Primary Material :
Shell Finish :
Material Flammability Rating :
Cable Opening :
Ingress Protection :
Orientation :
Keyed
Number of Positions :
6
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
WARRIOR GRIP
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Voltage Rating :
Operating Temperature :
151°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
10A
Datasheets
10-742969-06S
Receptacle, Female Sockets - Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold - Keyed Push-Pull
10-742969-06S Overview
10-742969-06S Features
WARRIOR GRIP series
10-742969-06S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
10-742969-06S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER