10-742379-06L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10-742379-06L
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
SOLDER CUP CABLE MOUNT PLUG
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Contacts :
6 Contact
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Contact Gender :
Pin (Male)
Orientation :
Keyed
Brand :
Amphenol Aerospace
Product Status :
Active
Shell Material :
Material Flammability Rating :
Series :
WARRIOR GRIP
Mounting Feature :
Applications :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Primary Material :
Amphenol
Current Rating (Amps) :
10A
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Style :
Cable Mount
Voltage Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Box
Contact Finish Thickness - Mating :
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Insert Material :
Features :
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
6
Operating Temperature :
151°C
Product :
Contacts
Backshell Material, Plating :
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
Cable Opening :
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Cup
Color :
Black, Silver
Datasheets
10-742379-06L
Plug, Male Pins - Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Gold - Keyed Push-Pull
10-742379-06L Overview
10-742379-06L Features
WARRIOR GRIP series
10-742379-06L Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
10-742379-06L Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER