10-474140-35S
Mfr.Part #
10-474140-35S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 35P SOLDER CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Cable Opening :
1.562 (39.67mm)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Color :
Olive Drab
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Series :
MIL-5015 Type
Number of Positions :
35
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
Contact Finish - Mating :
Silver
Insert Material :
Neoprene
Datasheets
10-474140-35S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 35 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
10-474140-35S Overview
10-474140-35S Features
MIL-5015 Type series
10-474140-35S Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
10-474140-35S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER