10-4513-11H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10-4513-11H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Depth :
0.165 inch
Termination :
Solder
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Lead Length :
3.175mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Length or Diameter :
1 inch
Contact Style :
RND PIN-SKT
Contact Material - Post :
Brass
Current Rating :
3A
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Breadth :
0.5 inch
Number of Rows :
2
Published :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Type :
DIP, 0.4 (10.16mm) Row Spacing
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
LOW PROFILE; UL 94V-0
Feature :
Closed Frame
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PCB Contact Row Spacing :
0.4 mm
Number of Positions or Pins (Grid) :
10 (2 x 5)
Number of Contacts :
10
Series :
Lo-PRO®file, 513
Number of Positions :
10
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
5 Weeks
Lead Pitch :
2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Datasheets
10-4513-11H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 10-4513-11H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:DIP, 0.4 (10.16mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, 10-4513-11H pinout, 10-4513-11H datasheet PDF, 10-4513-11H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 10-4513-11H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Aries Electronics, Inc. 10-4513-11H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH