10-214218-01L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10-214218-01L
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
776
In Stock :
776
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Neoprene
Series :
MS Modified
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
10
Shell Size - Insert :
18-1
Cable Opening :
1.000 (25.40mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
Y
Factory Lead Time :
2 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
10-214218-01L
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk Y Threaded
10-214218-01L Overview
10-214218-01L Features
MS Modified series
10-214218-01L Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
10-214218-01L Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER