1.5KE8.2AE3/TR13
Mfr.Part #
1.5KE8.2AE3/TR13
Manufacturer
Microsemi
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC CASE-1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.02V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Unidirectional Channels :
1
Base Part Number :
1.5KE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12.1V
Breakdown Voltage :
8.2V
Voltage - Breakdown (Min) :
7.79V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Polarity :
Unidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
124A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7.02V