09MS30-12-1-04N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
09MS30-12-1-04N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY SHAFT/PANEL SEAL,
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Type :
Rotary Switches
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Voltage Rating :
28 VDC
Product Category :
Rotary Switches
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Circuit per Deck :
SP4T
HTS Code :
Grayhill
Brand :
Grayhill
Contact Style :
Non-Shorting
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Current(AC)-Max :
0.25A
Index Angle :
30 deg
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
250mA (AC/DC)
Published :
Number of Poles per Deck :
1
Packaging :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
0.25A
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Length :
9.53mm
Number of Positions :
4
Voltage Rating - AC :
115V
Base Product Number :
09MS30
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Depth Behind Panel :
105.61mm
Features :
Shaft and Panel Sealed
Series :
09
Product Status :
Active
Number of Switch Sections :
1
Electrical Life :
50000 Cycle(s)
Index Stops :
FIXED
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Package :
Bulk
Angle of Throw :
30°
Number of Decks :
12
Contact Material :
Silver Alloy
Operating Force :
RoHS :
Details
Panel Cutout Dimensions :
Feature :
Shaft and Panel Sealed
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating - DC :
28V
Termination Style :
Solder Lug
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Lamp Type :
Illumination Color :
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Mechanical Life :
50000 cycles
Subcategory :
Switches
Radiation Hardening :
No
Mount :
Panel
Datasheets
09MS30-12-1-04N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"