0925-273H
Mfr.Part #
0925-273H
Description
FIXED IND 27UH 88MA 5.8 OHM TH
Q @ Freq :
40 @ 2.5MHz
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.41mmx6.35mm
Inductance :
27μH
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±3%
Current Rating :
88mA
JESD-609 Code :
e0
DC Resistance (DCR) :
5.8Ohm Max
Max DC Current :
88mA
Frequency - Self Resonant :
21MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
2.41mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Q Factor :
40
Test Frequency :
2.5MHz
Datasheets
0925-273H
0925-273H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD