0805YC562JAT2A
Mfr.Part #
0805YC562JAT2A
Description
CAP CER 5600PF 16V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
Capacitance :
5600pF
yes
Weight :
5.499807mg
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Depth :
1.25mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
0805YC562JAT2A
KYOCERA AVX 0805YC562JAT2A
5600pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)