0805YC394K4T2A
Mfr.Part #
0805YC394K4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Published :
Tolerance :
±10%
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Width :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
0.39µF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
2.01mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Height :
1.4mm