0805YC392JAT2A
Mfr.Part #
0805YC392JAT2A
Description
CAP CER 3900PF 16V X7R 0805
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
0.71mm
X7R
Dissipation Factor :
3.5 %
Voltage - Rated DC :
16V
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3900pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Datasheets
0805YC392JAT2A
KYOCERA AVX 0805YC392JAT2A
3900pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)