0805YC301JAT2A
Mfr.Part #
0805YC301JAT2A
Description
CAP CER 300PF 16V X7R 0805
Depth :
1.25mm
Capacitance :
300pF
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
3.5 %
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness :
939.8μm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
0805YC301JAT2A
KYOCERA AVX 0805YC301JAT2A
300pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)