0805YC224JAT2A
Mfr.Part #
0805YC224JAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Height :
940μm
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Voltage :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Mount :
PCB, Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
2
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.22µF
Insulation Resistance :
100GOhm
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Dissipation Factor :
3.5 %
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Multilayer :
yes
Datasheets
0805YC224JAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0805YC224JAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:2, Voltage:16V, Number of Terminations:2, Package / Case:0805 (2012 Metric), 0805YC224JAT2A pinout, 0805YC224JAT2A datasheet PDF, 0805YC224JAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0805YC224JAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 0805YC224JAT2A
0.22μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)