0805YC154JAT2A
Mfr.Part #
0805YC154JAT2A
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0805
Voltage - Rated DC :
16V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Temperature Characteristics Code :
Depth :
1.25mm
Published :
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.15μF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height :
940μm
Weight :
5.499807mg
yes
Multilayer :
Datasheets
0805YC154JAT2A
KYOCERA AVX 0805YC154JAT2A
0.15μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)