0805YC153KAT4A
Mfr.Part #
0805YC153KAT4A
Description
CAP CER 0.015UF 16V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V
Depth :
1.25mm
Dissipation Factor :
3.5 %
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.015µF
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Height :
940μm
Multilayer :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
0805YC153KAT4A
KYOCERA AVX 0805YC153KAT4A
0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)