0805YC106KAT2A
Mfr.Part #
0805YC106KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP MLCC 10UF 16V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Microwave Application :
No
Product Length (mm) :
2.01
Termination Style :
Pad
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Depth (mm) :
1.25
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Case Style :
Ceramic Chip
Mounting :
Surface Mount
Package / Case :
Dissipation Factor (%) :
Size (mm) :
2.01 X 1.25 X 1.52
Packaging :
Tape and Reel
Dielectric :
X7R
Tolerance :
10%
Construction :
Flat
Number of Terminals :
2
Product Height (mm) :
1.52(Max)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance Value :
10uF
Voltage :
16VDC
Datasheets
0805YC106KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0805YC106KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0805, Voltage:16VDC, 0805YC106KAT2A pinout, 0805YC106KAT2A datasheet PDF, 0805YC106KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 0805YC106KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 0805YC106KAT2A
Ceramic Capacitor 10% 0805