0805YC103KAT4A
Mfr.Part #
0805YC103KAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
SMD/SMT
Thickness :
939.8μm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
940μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Depth :
1.25mm
Datasheets
0805YC103KAT4A
KYOCERA AVX 0805YC103KAT4A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)