0805YC103K4T4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805YC103K4T4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
16V
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
1.25mm
Height :
0.94mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Length :
2.01mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Reference Standard :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
10nF