0805YA390JAT2A
Mfr.Part #
0805YA390JAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 39PF 16V NP0 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
2.01mm
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
939.8μm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
39pF
Published :
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.45mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Depth :
1.25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Metric) :
Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Tolerance :
±5%