0805Y500P500DQT
Mfr.Part #
0805Y500P500DQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 0.5PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
0.5pF
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
0805 (2012 Metric)
Series :
FlexiCap™
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
0805Y500P500DQT
Knowles Syfer 0805Y500P500DQT
FlexiCap™ 0.5pF 500V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y500P500DQT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y500P500DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm