0805Y5008P20BCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y5008P20BCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
FlexiCap™
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
8.2pF
Datasheets
0805Y5008P20BCR
Knowles Syfer 0805Y5008P20BCR
FlexiCap™ 8.2pF 500V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5008P20BCR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y5008P20BCR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm