0805Y5006P80CFR
Mfr.Part #
0805Y5006P80CFR
Description
CAP CER 6.8PF 500V C0G/NP0 0805
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Capacitance :
6.8pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
0805Y5006P80CFR
Knowles Syfer 0805Y5006P80CFR
FlexiCap™ 6.8pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5006P80CFR Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0805Y5006P80CFR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm