0805Y5006P80BQT
Mfr.Part #
0805Y5006P80BQT
Description
CAP CER 6.8PF 500V C0G/NP0 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
6.8pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
0805Y5006P80BQT
Knowles Syfer 0805Y5006P80BQT
FlexiCap™ 6.8pF 500V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5006P80BQT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y5006P80BQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm