0805Y5006P20CQT
Mfr.Part #
0805Y5006P20CQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Description
CAP CER 6.2PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Voltage - Rated :
500V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
FlexiCap™
Capacitance :
6.2pF
Datasheets
0805Y5006P20CQT
Knowles Syfer 0805Y5006P20CQT
FlexiCap™ 6.2pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5006P20CQT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y5006P20CQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm