0805Y5005P60CAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y5005P60CAT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.6PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
FlexiCap™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Feature :
Soft Termination
Capacitance :
5.6pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Datasheets
0805Y5005P60CAT
Knowles Syfer 0805Y5005P60CAT
FlexiCap™ 5.6pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5005P60CAT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y5005P60CAT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm