0805Y5004P00DQT
Mfr.Part #
0805Y5004P00DQT
Description
CAP CER 4PF 500V C0G/NP0 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
4pF
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Datasheets
0805Y5004P00DQT
Knowles Syfer 0805Y5004P00DQT
FlexiCap™ 4pF 500V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5004P00DQT Overview
Programs on this device are of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
0805Y5004P00DQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm