0805Y5004P00CQT
Mfr.Part #
0805Y5004P00CQT
Description
CAP CER 4PF 500V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
4pF
Tolerance :
±0.25pF
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0805Y5004P00CQT
Knowles Syfer 0805Y5004P00CQT
FlexiCap™ 4pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5004P00CQT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y5004P00CQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm