0805Y5003P90CCT
Mfr.Part #
0805Y5003P90CCT
Description
CAP CER 3.9PF 500V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±0.25pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
3.9pF
Datasheets
0805Y5003P90CCT
Knowles Syfer 0805Y5003P90CCT
FlexiCap™ 3.9pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5003P90CCT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y5003P90CCT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm