0805Y5002P70DFT
Mfr.Part #
0805Y5002P70DFT
Description
CAP CER 2.7PF 500V C0G/NP0 0805
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
2.7pF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
0805Y5002P70DFT
Knowles Syfer 0805Y5002P70DFT
FlexiCap™ 2.7pF 500V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5002P70DFT Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y5002P70DFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm