0805Y5002P20DFT
Mfr.Part #
0805Y5002P20DFT
Description
CAP CER 2.2PF 500V C0G/NP0 0805
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±0.5pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
500V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
2.2pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Datasheets
0805Y5002P20DFT
Knowles Syfer 0805Y5002P20DFT
FlexiCap™ 2.2pF 500V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5002P20DFT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
0805Y5002P20DFT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm