0805Y5000822MDR
Mfr.Part #
0805Y5000822MDR
Description
CAP CER 8200PF 500V X7R 0805
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
8200pF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
0805Y5000822MDR
Knowles Syfer 0805Y5000822MDR
FlexiCap™ 8200pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000822MDR Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0805Y5000822MDR Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm