0805Y5000822KDT
Mfr.Part #
0805Y5000822KDT
Description
CAP CER 8200PF 500V X7R 0805
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
8200pF
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±10%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
0805Y5000822KDT
Knowles Syfer 0805Y5000822KDT
FlexiCap™ 8200pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000822KDT Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
0805Y5000822KDT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm