0805Y5000620GQT
Mfr.Part #
0805Y5000620GQT
Description
CAP CER 62PF 500V C0G/NP0 0805
Voltage - Rated :
500V
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Capacitance :
62pF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±2%
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0805Y5000620GQT
Knowles Syfer 0805Y5000620GQT
FlexiCap™ 62pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000620GQT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0 1B.
0805Y5000620GQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm