0805Y5000330GQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0805Y5000330GQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Capacitance :
33pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss, Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
FlexiCap™
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
0805Y5000330GQT
Knowles Syfer 0805Y5000330GQT
FlexiCap™ 33pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
0805Y5000330GQT Overview
Ceramic capacitor is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0805Y5000330GQT Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm